Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Çocuk sahibi olmak için yola koyuldunuz fakat hamile kalıp kalmadığınızı merak mı ediyorsunuz? Hamilelik belirtileri nelerdir öğrenelim. Bu konuda en temel belirti adet gecikmesi olsa da yaşayacağınız diğer etkenler sayesinde de hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Aşşağıda vereceğimiz maddeler kesin olarak hamile kaldığınızı göstermeyebilir. Bu konuda en net cevabı yapılacak olan kan testleri ile anlayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Karışık Ruh Hali: Vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler yüzünden ruh haliniz de bazı davranışlar karmaşa oluşturabilir. Çok mutlu olduğunuz bir anda birden ağlama ihtiyacı duyabilirsiniz. Ya da sinir ve stres duygularınız artabilir. Aşırı duygusal zamanlarınız olabilir.

Göğüslerde Büyüme: Hamile kaldığınız günden itibaren vücut doğum sonrası için gerekli hazırlıkları yapmak için start verir ve süt üretme, emzirme için salgılanma başlar. Bu nedenle göğüslerde şişlik, hassasiyet ve zaman zaman ağrılar görülebilir. Herkeste olmasa da bazı kadınların meme uçlarında renk değişikliği de görülebilir. Hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan maddedir.

Mide Bulantısı, Kusma: Genellikle sabahları olmak üzere yaşayacağınız bu durum hormonların değişiklik göstermesi nedeniyle meydana gelmektedir. Fakat, sadece sabah saatlerinde değil günün her saati bu mide bulantısı ve kusma yaşanabilir. Her hamile kadın da olmasa da bazı bireylerde kokulara karşı bir hassasiyet durumu yaşanır. Ve bu da sizin mide bulantısı yaşamanıza sebep olabilir.

İştahın Açılması, Tiksinme: Bir diğer hamilelik belirtisi de iştahınızın artmasıdır. Artık iki veya daha fazla can taşıyor olacaksınız. Bu dönemde iştahınız da artış, aşerme veya bazı gıdalardan tiksinme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yorgunluk Hissi: Bebeğinizin ve sizin gelişme göstermeniz sebebiyle metabolizmanız eskisinden daha hızlı çalışmaya başlar. Bu nedenle yorgunluk, halsizlik yüksek derece de baş gösterecektir.

Baş Dönmesi: Fazla ayakta durduğunuz da veya oturduğunuz yerden kalktığınız da baş dönmesi yaşamanız muhtemeldir. Bunun nedeni ise hamile olduğunuzdan dolayı damarlarınızın büyümesi, genişlemesi yüzünden kaynaklanmaktadır.

Sık Sık İdrara Çıkma: Hamilelik döneminden yaklaşık bir hafta sonra tuvalet ihtiyacınız da eskisinden daha fazla artış görebilirsiniz. Özellikle geceleri uykunuzdan uyanıp tuvalete koşabilirsiniz.

Kabızlık: Herkes için olmasa da hamilelik belirtileri taşıyan bazı kadınlar da kabızlıkta oluşabilir.

Hafif Kanamalar: En erken belirtilerden biri olarak adlandırabiliriz. Döllenmeden yaklaşık 10-15 gün sonra vajina da ufak kanamalar olabilir. Bu kanamalar nokta şeklinde ve kısa süreli kanamalardır.

Tüm bu nedenler hamilelik belirtileri olarak bilinen başlıca maddelerdir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Herkes aynı duyguları, sorunları yaşamayabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık