Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler


Hamilelikte yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler nelerdir? Neden bunların uygulanması gerekir? Anne adayları buraya buyrun.. Hamilelik boyunca her anne adayının hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı konusunda endişe ettiği aşikardır. Hele ki ilk defa bu duyguyu yaşayan bayanlar için daha da zor bir süreçtir. Tecrübeli dahi olsanız bu konu hakkında size söyleyeceklerimizi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Bazı bayanlar “aman daha önce de doğurduk, bir şey olmaz” gibi düşüncelere kapılıyorlar. Fakat gebelik döneminde her an sizin veya çocuğunuzun hiç beklemediğiniz bir anda sağlık ile ilgili problemler doğabilir. Bu nedenle tekrardan söylemekte fayda var; Lütfen dikkatlice okuyunuz ve harfiyen uygulayınız.

İlk önce hamilelikte yapılması gerekenler ile başlayalım.

Ek Gıdalar: Anne adayı bebek nedeniyle daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjiyi kazanması için normal öğünlerinizden hariç 300 kalori kadar ek gıda almayı unutmayın.

Sıvı Tüketimi: Hamilelik döneminde bilindiği üzere kabızlık çok sık yaşanmaktadır. Bu nedenle olabildiğince sıvı tüketimini arttırın. Ayrıca yağlı yiyecekler yerine lif ağırlıklı besinlere ağırlık verin. Hamilelikte yapılması gerekenler arasında en önemli kuraldır.

Folik Asit: Hamilelik süresince koyu yapraklı sebzeler(ıspanak, semizotu, tere, maydanoz, roka) gibi besinleri kesinlikle tüketmeye özen gösterin. Ayrıca tam tahıllı ekmek, yumurta ve tahıl ağırlıklı gıdalar tüketiniz. Bahsettiğimiz folik asit vitamini düşük yapma ihtimalini azaltmaktadır. Ve bebeğinizin zihinsel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

İç Çamaşır Kullanımı: Bu dönemde kullandığınız iç çamaşırlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Külodunuzun pamuklu ve hava almasına önem veriniz. Sütyen seçiminde ise, göğüslerinize baskı uygulamayan ürünleri tercih ediniz. Aksi halde süt kanallarının sıkışması sonucu emzirme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Spor ve Egzersiz: Mutlaka hamileliğiniz boyunca spor ve egzersiz yapmayı sürdürün. Özellikle yürüyüş yapmaktan çekinmeyin. Ağır sporlardan uzak durun.

Cilt Bakımı: Hamilelikte alacağınız kilolar nedeni ile çatlaklar kaçınılmazdır. Ve aldığınız kilolar nedeni ile göğüs, kalça ve karın bölgesinde kuruma meydana gelecektir. Bu oluşan kuruluk çatlaklara yol açar. Bu nedenle nemlendirici krem kullanmanızda fayda vardır.

Ağrılar İçin: Gebelik döneminde omurgaya yük binmesi sonucu sırt ağrıları kaçınılmaz hale geliyor. Bunu önlemek için yattığınız yere dikkat etmelisiniz. Sert bir zeminde yatarak sırt ağrılarına engel olabilirsiniz.

Uyku İçin: Güzel ve keyifli bir uyku çekmek için yatmadan önce ılık su ile duş alın. Ardından ılık bir süt içebilirsiniz. Ardından güzel bir uyku sefası sürebilirsiniz.

Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

Şimdi ise gebelik boyunca kesinlikle yapılmaması gereken faktörlere deyineceğiz.

Alkol ve Sigara Kullanımı: Hamilelikte yapılmaması gerekenler arasında ilk sırayı alkol ve sigara alıyor. Kesinlikle ve kesinlikle bu ikiliden uzak durmalısınız. Kullandığınız takdirde kalsiyum eksikliği ve erken doğum meydana gelebilir.

Kilo Kaybı: Diyet veya kilo vermenize sebep olacak sporlar bebeğinizin gelişmesinde büyük risk taşımaktadır. Bu nedenle dikkat etmelisiniz.

Sırt Üstü Yatmak: Spor yaparken veya yatakta geçirdiğiniz süre içinde sırt üstü yatmayınız.

Sıcak Ortamlar: Aşırı sıcak sauna, hamam gibi ortamlarda durmamaya dikkat edin. Ayrıca yaz aylarında fazla spor yapmakta su kaybına neden olacaktır. Bunun için spor saatlerini akşam serinliğinde yapın ve bol bol su tüketin.

Vücut Hareketleri: Zıplamak, ani hareket gibi davranışlar eklemlerin hamilelikte gevşemesi üzerine bu tarz yanlışları uyguladığınız an itibariyle size ve bebeğiniz zarar görebilir.

Spor Seçimi: Gebeliğin 3. Ayından itibaren yapacağınız sporları iyi seçin. Sert ve şiddetli basketbol, futbol veyahut benzeri sporlardan mutlaka uzak durunuz.

Fazla Ayakta Durmak: Uzun saatler ayakta durmak yorgunluğa yol açacağı gibi tansiyonunuzun da düşmesine sebep olabilir. Dikkatli olun!

Vücudunuzu Zorlamayın: Ağır eşyalar vs. kaldırmayı düşünmeyin veya uygulamayın.

Tüm bu hamilelikte yapılması gerekenler ve hamilelikte yapılmaması gerekenler adlı kuralları uyguladığınız sürece gayet rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık