Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi

Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi


Kabızlık nedenleri arasında tek bir sorun değil, birçok madde bulunmaktadır. Peki kabızlık nasıl giderilir bunun cevabını mı arıyorsunuz? Size bahsedeceğimiz bilgiler ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kabızlık Nedenleri

Söz ettiğimiz gibi kabızlığın birçok nedeni vardır. Beslenme dışında kullanılan ilaçlar da bu maddeler arasındadır. Şimdi bu nedenler nelermiş onları görelim.

Çok az su tüketimi: Yeterli seviyede su içmemek kabızlığa neden olmaktadır. Günde en az 2 litre su içmek gerekiyor. Aksi takdirde bağırsaklarınız emicek bir sıvı bulamadığından dolayı kabızlık için yol açılmış olacaktır.

Lifli gıda tüketilmemesi: Sindirim sistemi açısından yağlı gıdalar yerine lif içerikli nohut, barbunya, mercimek, bulgur, enginar gibi sebzeler ve meyveler tüketmeliyiz. Katı ve yağ oranı yüksek gıdaları mümkün olduğunca en az seviyede öğütün.

Hareketsizlik: Üşengeçlik veya yorgunluk sizi esir almasın. Hareketsiz bir yaşam sürmek kabızlık haricinde birçok hastalığa sebep olmaktadır. Günde en az 6000 adım yürümek kesinlikle bilim insanları tarafından önerilmektedir. Bunun haricinde çeşitli spor ve egzersizler de yapabilirsiniz.

İlaçlar: Kullandığınız ağrı kesici, antidepresan gibi ilaçların içinde bulunan bileşenler bağırsaklarınız tarafından emildiği için kabızlık kaçınılmazdır.

Stres ve depresyon: Bu anlarda düzgün bir beslenme programı uygulamak zor oluyor. Bu nedenle katı gıda tüketimleri meydana geliyor ve bir diğer sorun ise sizin yaşadığınız stres ve depresyon sindirim sisteminizi, hormonlarınıza da yansıyor. Kaçınılmaz son olarak kabızlık nedenleri arasında yüksek bir yer ediniyor.

Hastalıklar: Bazı yaşanan rahatsızlıklar kabızlığa yol açabilmektedir. Bunların arasında MS, şeker, tiroid, parkinson, gebelik, bağırsak sendromu gibi hastalıklar bulunuyor.

Hamilelik: Gebelik döneminde hormonal sebeplerden ötürü kabızlık görülmesi çok normal bir durumdur. Bu sorun doğum yaptıktan sonra da devam edebilir.

Kabızlık Tedavisi

-Özellikle sabahları aç karnına su için
– Kahvaltı öncesi 3-4 adet kuru kayısı öğütün
– Kesinlikle lifli gıda içeren yemek, meyve ile beslenin
– Egzersiz yapmaktan kaçınmayın
– Et ve tavuk yerine balığı tercih edin
– Günde en az 2 litre su tüketin
– Kafeinli ve alkollü içeceklerden olabildiğince uzak durun
– Bitki çayı tüketimini en az seviyeye indirin
– Bir oturuşta tıka basa yemek yemeyin, az ve sık yemek yiyin
– Bol bol yürüyüş yapın
– Yediğiniz öğünleri bağırsakların sindirmesi için iyice çiğneyin

Eğer kabızlık sorununuz uzun zamandır devam ediyorsa, mutlaka bir doktora görünmeniz şarttır. Etraftan duyduğunuz kabızlık için iyi geliyor tarzı tedavi yöntemlerini kesinlikle uygulamayın. Bilmediğiniz ilaçları kullanmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık