Selülit Nedir? Neden Oluşur ve Nasıl Gider?

Selülit Nedir? Neden Oluşur ve Nasıl Gider?


Selülit nedir, nedenleri nelerdir, tedavisi nasıldır? Tüm bu soruların cevabını merak edenler için bu yazımızda açıklığa kavuşturuyoruz. Hemen hemen her kadında oluşan selülit artık dış görünüş nedeniyle insanların canını gerçekten çok sıkmaya başladı. Kadınların %80 – %90 oranı arasında bulunmaktadır. Sadece kadınlar da değil, erkeklerde de görülebiliyor. Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de, görüntü olarak kötü bir iz bırakmaktadır.

Selülit Nedir?

Selülit, en kısa tabiriyle derinizin altında bulunan bağ doku dediğimiz hücreleri birbirine bağlamakla görevli alanın orada yağ dokusunun oluşması ve bağ doku ile yer değiştirmesi, onu ters yöne ittirmesi ile meydana gelmektedir. Özellikle kalça, bacak, göğüs gibi bölgelerde kendini göstermektedir. Dışarıdan bakıldığında oluşan selülitler portakal kabuğuna benzer. Ve yukarıda belirttiğimiz üzere, sağlığınız açısından hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır. Fakat görünüm bakımından son derece rahatsız edici olmaktadır.

Selülit Neden Olur?

Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;

-Kötü, sağlıksız beslenme
– Yeterli derecede su tüketmemek
– Fazla yağ tüketmek
– Kahve, alkol, sigara, kola gibi içeceklerin tüketilmesi
– Metabolizmanın yavaş çalışması
– Hormonal bozukluklar
– Genetik nedenler
– Hareketsizlik
– Psikolojik sorunlar
– Stres

Bunun gibi faktörlerin neticesinde selülit kaçınılmaz bir hal alır. Ayrıca açık tenli kadınlar da selülit daha fazla belli olur. Esmer tenliler bu evrede biraz şanslıdırlar.

Selülit Kimlerde Görülür?

Yaş, kilo, cilt farketmeksizin her kadın da görülebilir. Sadece kilolu bayanlar da değil, zayıf bayanlarda da bu soruna rastlanmaktadır.

Selülit Tedavisi

Bu evrede bir çok aşama vardır. Eğer selülit başlangıcı olduğunu farkettiyseniz hemen buna önlem almanız gerekmektedir. Peki ama selülit nasıl gider diye merak ediyorsanız, işte size yapılabilecek uygulamalar;

-Mezoterapi
– Lazer tedavisi
– Ozon tedavisi
– Masaj
– AVT

Yukarıda bahsettiğimiz tüm tedavi yöntemleri günümüzde kullanılmaktadır. İyi bir araştırma yapıktan sonra ve gerekli hekimlere danışmak suretiyle dilediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Bu arada unutmamak gerekir ki, günde mutlaka 2 litre su tüketmek henüz selülit gibi bir derde yakalanmadıysanız sizler için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık